13 JESIENNY RAJD PIESZY

Witamy jesień na ropczyckich szlakach

Koło SKKT PTTK Zespołu Szkół nr 1 w Ropczycach po raz 13 zorganizowało Jesienny rajd pieszy. Od kilku lat łączy się on z realizacją programu profilaktycznego, tym razem pod hasłem „Mowie nienawiści mówimy NIE!”. Trasa wiodła jak zwykle malowniczymi terenami południowych stron miasta. Tempo marszu mieliśmy nieco szybsze niż zwykle z uwagi na spodziewane opady.

24 września na szlak wyruszyły 64 osoby, w tym opiekunowie: Małgorzata Sąsiadek, Alina Świętoń, Aneta Basara, Anna Laska, Magdalena Kopala i Magdalena Kozek.

Ogromnie cieszy nas fakt, że po raz kolejny tą samą trasę chętnie przemierzają uczniowie naszej szkoły i że wciąż dołączają do nich nowi piechurzy. W tym roku najmłodszą uczestniczką, dzielnie przemierzającą trasę 17 km, była Zuzia Kojder, uczennica klasy „0”. Brawo!

Ponadto byli z nami uczniowie od klasy III szkoły podstawowej po klasę III gimnazjum. Lepsze miejsce do integracji tak zróżnicowanego pod względem wieku zespołu trudno sobie wyobrazić.
I rzeczywiście, atmosfera panująca na rajdzie była bardzo dobra. Tym bardziej, że starsi uczniowie chętnie pomagali, pełniąc rolę porządkowych.

W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała. Wprawdzie śledziliśmy prognozę i spodziewaliśmy się opadów po południu, ale mieliśmy nadzieję, że przesunie się on choć o dwie godziny. Niestety prognoza spełniła się w 100%. Tak więc ostatnie 3 km szliśmy w deszczu. Ci, którzy dostosowali się do zaleceń i zabrali odzież ochronną, nie zamierzali skracać trasy. Dzielnie szli do końca. Po niektórych przyjechali rodzice.

W związku z szybszym tempem marszu przerwy na odpoczynek były krótsze. Nie znaczy to, że zapomnieliśmy o konkursach. Wręcz przeciwnie. Najpierw uczestnicy mieli od odszyfrowania hasło. Później zadania: sprawnościowe, na logiczne myślenie, koncentrację uwagi i ostatnie (zespołowe) sprawdzające szybkość i precyzję podań.

Mieliśmy jeszcze w planie konkurs krajoznawczy, na który przed wyruszeniem przygotowała nas Małgorzata Sąsiadek, prezentując mapę Podkarpacia i analizując wybrane ciekawe miejsca. Niestety nadciągające chmury uniemożliwiły przeprowadzenie tego zadania.

Jak zwykle na polu biwakowym w Gnojnicy-Lipnicy, zaprzyjaźniony, doświadczony turysta Marek Sąsiadek rozpalił przed naszym przyjściem ognisko i usmażył dla wszystkich wyśmienite kiełbaski, które zakupiliśmy ze środków otrzymanych z Oddziału PTTK Ropczyce.

Najmłodsi uczestnicy podczas drogi powrotnej umawiali się już na wspólne wędrowanie za rok. Niezmiernie nas to cieszy i motywuje do organizowania tego typu imprez.

Alina Świętoń