„Wygrywamy dla Niepodległej”

Dnia  24.10.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Ropczycach odbył się VI gminny Turniej Gier Planszowych, w którym uczestniczyło 32 uczniów z klas V – VII z ośmiu szkół gminy Ropczyce:Niedźwiada Górna, Niedźwiada Dolna, Łączki Kucharskie, SP nr 3, SP nr 1, SP nr 5, Gnojnica Dolna i ZS nr 5. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie, którzy zostali zwycięzcami w szkolnym turnieju Super Farmera: Kacper Ferfecki, Maciej Pieprzak, Michał Kojder, Eryk Czochara.

W związku z obchodami  100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  rywalizacja odbywała się w grze Super Farmer, powstałej w Warszawie w czasie II wojny światowej. Oryginalny egzemplarz gry, który zachował się u rodziny autora gry pod Warszawą, obecnie znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wydawcą gry jest GRANNA – fundator gier planszowych dla zwycięzców naszego turnieju. Ciekawa geneza gry została zaprezentowana w formie prezentacji multimedialnej przez organizatorów, a uczestnicy wykazali się znajomością faktów z historii gry poprzez rozwiązanie testu. Historię gry „Super Farmer” można poznać korzystając z linku https://www.youtube.com/watch?v=yiNncw7obK8.

W konkursie wiedzy o historii gry kolejne miejsca zajęli:

I – Anna Kramarz – SP Niedźwiada Górna  (opiekun Magdalena Zegar i Alicja Ochab)

II – Melania Janowska – SP nr 5 Ropczyce (opiekun Magdalena Głowacz – Janowska)

III – Aleksandra Kopala – SP Niedźwiada Górna  (opiekun Magdalena Zegar i Alicja Ochab)

Konkurs na najciekawsze hasło reklamujące turniej wygrał Maciej Pieprzak  - uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach – „Każdy dzisiaj wygrać może – SUPER FARMER Ci pomoże”.

Następnie uczniowie przystąpili do emocjonujących rozgrywek. Finałowe rozgrywki nastąpiły po trzech rundach zmagań i ciepłym posiłku. Super Farmerami zostali:

I SF – Aleksandra Królikowska –  SP Niedźwiada Dolna (opiekun Joanna Wojnarowska)

II SF – Katarzyna Skiba – ZS nr 5 (opiekun Agnieszka Skiba)

III SF – Michał Kojder -  SP nr 1 (opiekun Alicja Ziobro)

IV SF – Maciej Pieprzak – SP nr 1 (opiekun Alicja Ziobro)

Wśród  pozostałych uczestników rozlosowane zostały 2 dodatkowe nagrody. Los  sprzyjał:

Aleksandrowi Pawłowskiemu  - SP Łączki Kucharskie (opiekun Julian Paryś) oraz Karolowi Kosydarowi  - SP nr 3 Ropczyce (opiekun Katarzyna Żurek). Nagroda pocieszenia przypadła dla członków klubu gier planszowych w Gnojnicy Dolnej (opiekun Jan Strózik). Wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Zmagającym się towarzyszyła grupa projektowa z klasy 7a (Oliwia Siuta, Martyna Bizoń, Gabriela Strzałka, Natalia Ochał, Karolina Ziobro, Małgorzata Zatorska) oraz członkowie klubu gier planszowych „Myślnik w Jedynce” (Kacper Malinowski, Michał Jachymczyk, Maksymilian Sąsiadek),  którzy  sędziowali, wspierali i pomagali uczestnikom turnieju.

Uczniowie szybko nawiązali ze sobą kontakt, rywalizacja zgodnie z zasadą „Wygrywaj bez pychy , przegrywaj bez urazy”, przebiegała w radosnej i swobodnej atmosferze sprawiając młodzieży satysfakcję. Wszyscy grający wykazali się doskonałymi umiejętnościami liczenia, planowania, przewidywania i kalkulowania ryzyka.

Uroczystego wręczenia nagród dokonała Pani Dyrektor Bożena Rygiel i Pani Wicedyrektor Ewa Wośko, gratulując uczestnikom turnieju i zapraszając na kolejną edycję.

Alicja Ziobro, Anna Chodak