projekt edukacyjny

W piątek 14.12.2018 r. w naszej szkole uczniowie kl. VII a i III gimnazjum zaprezentowali projekt edukacyjny pt. „Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata – 2018 rokiem Ireny Sendlerowej”. W oparciu o przejmujące dokumenty, filmy z czasów II wojny światowej oraz literackie opisy młodzież z klasy ósmej i gimnazjum mogła poznać życie i działalność Ireny Sendlerowej, nazwanej matką dzieci Holocaustu. Choć wojna jest na szczęście dla nas już tylko historycznym faktem, to z pewnością warto dzisiaj mówić o postawach jakie reprezentowała Irena Sendlerowa. Uratowała ona z warszawskiego getta ponad 2,5 tyś. Żydowskich dzieci. Wymagało to ogromnej odwagi, wiązało się z narażeniem życia. I tak po latach ta skromna kobieta stwierdziła z wyrzutem: „Żałuję, że zrobiłam tak mało… można było zrobić więcej!”.
Dzięki przejmującej lekcji w jakiej mogliśmy uczestniczyć, dostaliśmy wzór do naśladowania również dzisiaj. Słowa Ireny Sendlerowej o tym, że „…Ludzie dzielą się na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to jakim kto jest człowiekiem”, powinny być dla nas drogowskazem. Spotkanie było również pretekstem do poznania fragmentów pracy  o Irenie Sendlerowej, napisanej przez naszą koleżankę z klasy VIII c Elżbietę Drzymałę, która znalazła uznanie w oczach jury konkursu, zorganizowanego przez Powiatowe Centrum Interwencji Kryzysowej. Patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Dziecka i Starosta Ropczycko – Sędziszowski.
Eli gratulujemy wyróżnienia, a autorom projektu dziękujemy za wielką lekcję humanizmu.